Hamilelikte Egzersiz Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Hamilelikte egzersiz yaparken dikkat edilmesi gereken bazı önemli hususlar vardır. Bu nedenle gebelik döneminde egzersiz yapmak istiyorsanız, başlamadan önce konuyu doktorunuza danışmanızda büyük yarar var. Uzman doktorunuz size yapmış olduğu doğum öncesi ilk kontrolden itibaren hamilelik sürecinde sağlık durumunuzu takip ettiğinden sizin için en uygun olan egzersizleri önerecektir.

gebelikte egzersiz

gebelikte egzersiz

Hamilelik Döneminde Egzersiz Yaparken

Egzersiz yapan hamile kişi beslenmesine çok dikkat etmelidir. Düzenli olarak uygulanan egzersizde günlük kalori ve sıvı ihtiyacı artar. Yapılan egzersizlere uygun kıyafetler giyinilmelidir. Egzersiz yapmaya karar verdiyseniz bunu düzenli olarak uygulamalısınız aksi taktirde faydaları dokunmayabilir.

hamilelikte egzersiz

hamilelikte egzersiz

Egzersizdeki amaç sağlığa katkıda bulunmaktır. Kesinlikle sadece zayıflamak için uygulanmamalıdır. Egzersiz sizi nefes nefese bırakıyorsa bu sizi zorladığı anlamına gelir. Kendinizi zorlamadan sıkça ara verebilirsiniz. Egzersiz esnasında vücut ısısı 38 dereceyi geçmemelidir. Nabız hızı dakikada 140’ın üzerine çıkmamalıdır. Egzersize başlamadan önce ısınmak için biraz yürüyüş yapın. Vücudun çeşitli kısımlarını açmak üzere germe hareketleri yaptıktan sonra egzersize başlayın.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir