Banyonun Bebekler Üzerindeki Etkisi

Sadece temizlenmek dışında bebeğe, bebek ve anne arasındaki ilişkilere oldukça faydası bulunan bebek banyosu, ebeveynlerin dikkat etmesi gereken bir konudur. Çünkü uzmanların yaptığı araştırmaya göre bebeklere banyo yaptırmak, onların duyularını ve zekâ gelişimini etkiler. Aynı zamanda ailesiyle arasında güzel bir ilişki kurmasını da sağlar.

bebek banyosu

bebek banyosu

Banyo, Bebeğin Gelişimi Açısından Oldukça Önemli

Banyo sırasında bebek ve onu yıkayan ebeveynler arasında daha hızlı bir bağ kuruluyor. Çünkü o esnada tensel temas gerçekleşiyor ve aynı zamanda ebeveynlerin yaptığı masaj ile rahatlayan ve duyuları açılan bebek, onlarla iletişime daha da açık oluyor. Bu da ilerleyen zamanlarda bebek ve ebeveyn arasındaki ilişkinin daha kolay olmasını sağlıyor.

bebekler

bebekler

Banyoda vakit geçiren ve baloncuklarla oynayan bebeklerin, yapılan araştırmalarda daha az banyo yapanlara göre el ve göz koordinasyonu daha hızlı gerçekleşiyor ve aynı zamanda bebek, nesneleri keşfetmeye başlıyor. Ayrıca bebeğe banyo yaptırırken ebeveynin onunla sürekli konuşması, bebeğin duyma ve konuşma becerilerini oldukça etkiliyor. Bu sayede iki yaşına gelip yeni yeni konuşmaya başlayan ve banyoda daha çok diyalog kuran bebeklerin diğerlerine göre daha geniş bir sözcük kapasitesi oluyor. Banyo esnasında güzel kokuların kullanılması ise, bebeğin daha pozitif olmasını ve geceleri ağlama süresinin kısalmasını sağlıyor.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir