Başımıza Bu Da Mı Gelecekti? 5G

1 Nisan 2016 tarihinde yapılan lansmanın üzerine herkes akın akın 4,5 G ye geçerken eski tip telefonu olanlar 3G de kalakalmıştı. Kullanıcı için yeni sim kartı telaşesi başlarken operatörler için anteniydi, baz istasyonuydu, BTK izinleriydi derken bir hayli kişinin başı fazlaca ağrıdı. Yeni teknolojinin gelmesiyle yaşanan hadiseler daha etkisini gösterirken 5G çalışmaları başladı. Daha ilk şoku atlatamadan yeni şok dalgası geliyor. İçimiz ürperiyor, ya telefonumuz uyumlu değilse?

5g

5g

4,5’tan 5

1G olarak başlayan serüven son günlerde 5G duyumlarıyla gündeme bomba gibi oturdu. Hedefler büyük olup 5G nin bazı teknik alanlarında dünyada ilk olmaya çalışılıyor. Geçtiğimiz ay operatörlerden biri ilk hız testini başarıyla gerçekleştirdi. 5.nesil kablosuz iletişim olarak adlandırılan bu band yerli üretim olarak isim duyurmaya çalışıyor. En hızlı iletişimi biz kuracağız! Ayrıca Şebeke Katmanlama (Network Slicing) özelliği sayesinde odalar arası kapasite ve hız ayrılmasını sağlayarak kişisel talepler karşılanacağa benziyor.

5g geliyor

5g geliyor

Aslında bu teknolojik gelişme için 2013 ten beri çalışmaların var olduğunu duyuran operatör sahipleri emeklerinin karşılığını alıp 2017 itibariyle test aşamasına geçmeyi başarmıştır. 2018 için hedefte global ölçekli bir pazar vardır. 2022 yılı için yapılan hedef tablosunda 550milyon aboneye hitap etmek vardır. Sahip ol, koru ve büyü (Get-Keep-Grow) politikasıyla çıkılan bu çalışmanın hedef kitlesi bir hayli büyük. Gözler şimdi bu sistemin kullanıcıya yansımasında.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir