Akvaryum Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evde hayvan beslemek denince ciddi efor ve vakit isteyen süreçler akla gelir. Kedi ve köpek gibi büyük hayvanların gezmeye duydukları ihtiyaç, balıkların ya da kuşların duydukları ihtiyaçtan daha büyük olduğu için çoğu kişi evlerine akvaryum alır. Arada bir temizlenmesi ve balıklara günlük olarak yem verilmesi dışında neredeyse hiçbir uğraş veren tarafı yoktur.

akvaryum

akvaryum

Huzur temsilcisi gibi evin bir köşesinde kendi haline olan balıkların canlılıklarını koruyabilmeleri için tür özelliklerinin iyi tanınıyor olması gerekir. Bu hem onların yaşam kalitesini arttırır hem de daha uzun süre yaşamalarına yardımcı olur. Ancak akvaryum büyüklüğünün balık sayısına yeterli olup olmayacağına iyi bir şekilde karar vermek gerekir. Aksi halde suda oksijensizlik problemi çıkabilir ve balıkların uzun süre yaşamaları imkansız hale gelebilir.

akvaryum temizliği

akvaryum temizliği

Akvaryum Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Evde bir canlıya bakmak demek, onu yaşatmak anlamına gelir. Balıklar normalde kirli sularda yüzmez ve oradan göç ederler. Ancak akvaryumlarda böyle bir şansları olmayacağı için aşırı kirlilik durumunda ölebilirler. Akvaryum suyunun tamamen değiştirilmesi de benzer bir etkiye sebep olur. Yaklaşık olarak 4’te 1’ini dinlendirilmiş su ile değiştirmek yeterli olur. Akvaryumun içinde kalan kalıntıların ve yosunlanmış camların temizlenmesi için ise temiz ve deterjansız bir bez tercih edilmelidir. Kalıntıların çok küçük halde olması söz konusu ise plastik pompalar bu konuda yardımcı olabilir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir