Bebeklerde Katı Gıdaya Geçiş

Bebeklere ilk 6 ay anne sütünden başka bir besin verilmez. Bebek bu süre zarfında anne sütünden başka bir ek gıda ihtiyaç duymaz. İlk 6 aydan sonra bebeğin ihtiyaçlarını anne sütü tek başına karşılamaya yetmediği için ek gıdalara başlamak gerekir.

bebek maması

bebek maması

 

Anne sütünün tadına alışan bebeklerin diğer gıdaları kabul etmesi zor bir süreç olabilir. Bu yüzden, yine doktora danışarak, ilk 3. ve 4. ay içerisinde değişik tatlar tattırılabilir. Yoğurt, doğal ve taze sıkılmış elma suyu tavsiye edilen tatlar arasında sayılabilir.

bebek yemekleri

bebek yemekleri

Gıda Denemelerini İki Öğün Arasında Yapın

Katı gıdalara geçiş sabır isteyen bir süreçtir. Bebeği genellikle sabahları ya da öğleden sonraları ek gıdalarla tanıştırın. Akşam yaşanacak herhangi bir sorun geceyi kötü geçirmeye sebep olabilir. Çok tok ya da çok açken bebek yeni gıdaya direnç gösterebilir.

katı gıdalar

katı gıdalar

Bu sebeple iki öğün arasında alıştırma çalışmaları yapmak daha kolay olacaktır. Gıdaları tek tek ve her gün bir miktar arttırarak tattırın. Bu arada gıdaların alerjik bir reaksiyon ortaya çıkarıp çıkarmadığına da dikkat edilmeli. Ayrıca bebekleri bağışıklık sistemi daha zayıf olduğu için gıda ve tabak, kaşık temizliğine özen gösterilmeli

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir