Besin Piramidini Bilmek

Bazen dergilerde rastladığımız, bazen okullarda okutulan bir besin piramidi vardır. Temelinde en çok yenmesi gereken gıdalar bulunur. Bunlar hayatın devamı için elzemdir, alınması gereken enerji miktarlarına göre hazırlanmışlardır. Sonrasında piramidin şekline göre daha az tüketilmesi gerekenler üste doğru sıralanırlar. Hani olmasa da olur gibisinden olanlar en tepedeki sivri noktaya kalırlar.

besinler

besinler

İşte bu piramidi meşhur Harvard Üniversitesi yeniden biçimlendirmiş. Buna göre kişinin günlük enerji ihtiyacının yüzde altmışa yakını tam tahıllarla harmanlanmış ekmek, makarna gibi gıdalardan geliyormuş. Yeni besin piramidinin eskisine oranla farkları ise şöyle: Tahıl önemli ama artık beyaz un yerine tam tahıl tüketilmesi söyleniyor. Yeni besin piramidinde beyaz undan yapılmış ekmek, makarna ve tatlıların miktarı son derece sınırlanmış. Kırmızı et tüketimi de eskiye oranla gayet azaltılmış. Yerine balık ve tavuk eti tüketilmesi belirtilmiş.

besin piramidi

besin piramidi

Yeni piramidin maddeleri arasında alkol kullanımının kısıtlanması, margarin gibi katı yağlardan uzak durulması, süt ürünlerinin günde bir iki porsiyon ile yeterli hale gelmesi, her öğünde sebze ve meyve yenmesi gibi özellikler var. Bütün bunlar gayet doğru şeyler. Harvard Üniversitesi dünyanın öbür ucunda. Onun belgelediklerini dünyanın her yanındaki beslenme uzmanları da söylüyor. Sağlıklı beslenmek ve bol hareket etmek artık ayakta kalıp kaliteli bir ömür sürmenin en büyük  sırrı. Yani aklın yolu bir. Herkes aynı sonuçlara varıyor.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir