Cilt Bozulmasının Sebepleri Nelerdir?

Günlük yaşantı içinde çevre kirliliği ve daha birçok sebepten dolayı cilt zaman içinde belli değişimler yaşar. Bunun yanı sıra zamanda cildin bozulmasında etken olan bir durumdur. Fakat ciltte birden bre oluşan sivilce ve çeşitli bozulmaların kaynağı başka şeyler olabilir. Bu başka şeyler ise kişilerin aslında doğru olarak bildiği ve aslında uygulama şeklinin yanlış olduğu durumlar olabiliyor. Ciltte aniden gelişen cilt bozulmasında genellikle doğru bilinen yanlışlar sebep oluyor.

cilt bakımı

cilt bakımı

Ani Cilt Bozulmasının Sebepleri

Ani cilt bozulmasının sebepleri içinde en çok rastlanan günlük yaşantı içinde makyaj yapan kişilerin makyajlarını temizlemeden yatmalarının yanı sıra fazla bakım yaparak cildi yormak da yer alıyor. Cildi temizlemek gayesi ile yapılan peeling maalesef ciltte bulunan koruyucu tabakaya zarar verir. Cilt kurumayı yenilemek için daha fazla yağ salımı yapar. Bu da ciltte sivilce oluşumuna ve tahrişe sebep olur.

Bunun yanı sıra günlük hayat içinde sürekli olarak kullandığınız cep telefonu, atkı ya da uyku sırasında kullandığını yastığından hijyenik olması ve sürekli olarak temizlenmesi de önemlidir.

cilt temizliği

cilt temizliği

Makyaj yaparken kullandığınız malzemelerin kaliteli olduğundan emin olun. Merdiven altı olarak tabir edilen ürünler çeşitli mikroorganizmaların cilde yerleşmesine sebep olarak ciltte ani bozulmalara sebep olabiliyor.

Bunların yanında her sabah soğuk su ile yüzünüzü yıkamanız hem cildin temizlenmesini sağlar hem de gözeneklerin sıkışmasına yardımcı olur.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir