Çocuğa Diş Fırçalama Nasıl Öğretilir?

Ağız ve diş sağlığının çocuk yaşta öğrenilmesi özellikle ebeveynlere düşüyor. 4 illa 5 yaşları arasında bu eğitime başlanabilir. Özellikle anne ve babasının diş fırçaladığını gören çocuklar bu eğitime daha aç olurlar. En ideal öğrenmenin görsel öğrenme olduğunu ve çocukların ise ilk etaplarda görsel hafıza ile eğitildiğini de unutmamak gerekir.

Çocuklarda diş fırçalama alışkanlığında ilk etapta ebeveynleri rahatsız eden konu macundur. Macun ile dişlerin fırçalanması sırasında yutma riski oldukça yüksektir. Özellikle bu yaşlarda tükürme işlemine yer açamadıkları için macunu yutma riski son derece yüksektir. Bu sebep ile de endişelenmeniz oldukça normal. Fakat bu durumda çocuğunuzun diş fırçalama işleminde farklı yöntemlere yer açılabilir.

Diş Fırçalama Eğitiminde Macun Yerine Ne Kullanılabilir?

Diş fırçalama eğitimini çocuğunuza verirken macun kullanımı sakınca yaratabilir. Bu sebep ile ilk başta su ya da doğal bal ile yapılacak olan işleme yer açabilirsiniz. Çocuklara özel olarak tercih edilecek olan yumuşak kıl yapısına sahip diş fırçasını su ile ıslatarak çocuğunuzun dişlerini fırçalamasına destek olabilirsiniz. İlerleyen dönemde ise doğal bal ile de dişlerini fırçalamasına izin vermeniz mümkün.

İlerleyen dönemde tükürmeyi öğrenmesi ile beraber ise çocuklar için özel olarak hazırlanmakta olan macunlara yer vermeye başlayabilirsiniz. Kısa süre içinde çocuğunuz ağız ve diş sağlığı için önemli olan diş fırçalama alışkanlığını edinmiş olacaktır.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir