Çocuk ve Müzik

Müziğin evrenselliği herkesi bir şekilde etkisi altına almakta ve hatta kitleleri peşinden sürüklemektedir. Özellikle popüler müzik söz konusu olduğunda, her yaş grubundan insan gündemdeki şarkıları günün her saatinde severek dinliyor.

Çocuğun Müzikle Kurduğu Bağ

Müziğin hayatına dokunduğu ve onun sayesinde yeteneklerini keşfetmesine yardımcı olduğu varlıklardan biri çocuklardır. Onlar her zaman şarkı söylemeye bayılır, müzik duydukları anda dans etmek isterler. Dünyanın neresinde olursa olsun müziği duyunca her çocuğun vereceği tepki aynı olur.

çocuk ve müzik

çocuk ve müzik

Bunu daha iyi analiz edebilmek için kendi çocuğunuzu bile gözlemleyebilirsiniz. Henüz ezber yeteneği çok fazla gelişmemiş olan çocukların çok sık duyduğu, sizin dinlediğiniz bir şarkıyı bir süre sonra söylemeye başladığını fark edersiniz. Çünkü artık o onun kulağına girmiştir ve nerede duyarsa duysun o şarkıyı kafasında canlandırdığı görüntü ile hatırlayacaktır. “Anne duydun mu seninle birlikte dinlediğimiz şarkı çalıyor” gibi cümlelerle durumu daha da özelleştirir.

müzik

müzik

Zaman zaman kendileri de şarkı üreten çocuklar da vardır. Sözlerini uydururlar ve kafalarına göre onu bağırarak söylemekten keyif alırlar. Hatta normal konuşma cümlelerini bile size müzikal bir şekilde söylerlerse hiç şaşırmayın.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir