Gebelikte Düşük Nedir?

Gebelik, babanın spermiyle annenin yumurtası döllendiğinde meydana gelen, 40 haftalık bir süreci kapsar. Peki düşük nedir diye merak edenler için şunu söylemek mümkündür: Düşük; annenin rahminde tutunamayan, aslında bir çeşit doğal ayıklanma nedeniyle dışarı gönderilen embriyo olarak adlandırılabilecek bir olaydır.

gebelikte düşük

gebelikte düşük

 

Sonuçları anne ve baba adayları için hazin olsa da, aslında çoğu durumda sağlıksız ve yaşam mücadelesine yenik düşen bebeğin hayatının son bulması söz konusudur. Yani dünyaya sağlıklı şekilde gelmesi mümkün olmayan bebeklerin kaybı anlamına gelir.

Düşük riski nedir?

Dünya üzerinde düşük yapan kadınların yüzdelik oranına baktığımızda, yaklaşık yüzde 15 gibi bir oran görüyoruz. Yani dünya genelindeki düşük nedir diye düşünüyorsanız, görülme sıklığının hiç de azımsanmayacak düzeyde olduğunu görebilirsiniz.

gebelikte düşük

gebelikte düşük

Özellikle belirli yaş aralıklarında düşük riski artmaktadır. Eğer çok genç yaşta ya da ileri bir yaşta gebe kalmışsanız, düşük yapma olasılığınız normal yaştakilere göre biraz daha fazladır. Tabii ki bunlar olasılıktır; kesin bir şey söylemek mümkün değildir. Çünkü düşükler; kadının rahim ve yumurtasının yapısına, erkeğin sperm özelliklerine bağlı olarak gelişim gösterebilen olaylardır.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir