Günümüzün Hastalığı Tükenmişlik Sendromu

Günümüzde gittikçe artan bir rahatsızlık durumu olan tükenmişlik sendromu kişileri zamanla tükenme durumuna getiriyor ve depresyona kadar sokabiliyor. Duygusal tükenme ve duyarsızlaşma kişilerde sıklıkla görülüyor. Depresyon ve tükenmişlik durumu bazen birarada olabilir. Enerji gücünde bir azalma ile birlikte yıpranma belirtileri arasında.

Tükenmişlik Sendromu

Tükenmişlik Sendromu

Tükenmişlik Sendromu Nelere Yol Açar?

Uzun süreli yorgunluklar, fiziksel aktivite sorunu, çaresizlik gibi durumlara neden olur. Kronik yorgunluklar aniden ortaya çıkmaz. Fiziksel anlamda belirtileri özellikle sık görülen yorgunluklar. Bağ ağrısı ve uyku bozuklukları da görülür. Kilo kaybı, şişmanlık ya da solunum güçlüğü de etkileri arasında.

Tükenmişlik Sendromu

Tükenmişlik Sendromu

Psikolojik belirtileri ise sinirlilik ve huzursuzluklar, sabırsızlık gibi durumlardır. Hayata karşı tatminsizlik özellikle sık görülür. Düşüncelerde belirsizlikler ise devamlı belirgindir. Ani tepkisel davranışlar sergilenebilir. Tükenmişlik sendromunda kişilerin gerektiğinde ek donanıma başvurması ve danışmanlardan yardım alması gerekir. Kendi olumsuz duygularının farkında olan kişi kısa sürede bu sendromun etkilerini ortadan atabilir. Ortam değiştirmesi de etkilidir. Rutin işler yerine kendini eğlenceli bir ortama atması gerekir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir