Hamilelikte Tuz Tüketimi Nasıl Yapılmalı?

Eski dönemlerde tuz, ödeme ve şişkinliğe yol açtığı için tamamen kısıtlanırdı. Günümüzde ise vücuttaki sıvıların belirli oranda artması için belli miktarda su alınması normal olarak kabul ediliyor. Sodyum alımının düşüklüğü fetüs gelişimi için zararlı olacağı için anne adaylarına belli oranda tuz tüketimi öneriliyor.

gebelikte tuz

gebelikte tuz

Hamilelik ve Tuz Tüketimi

Gebelik döneminde tuz tüketimi belli seviyede tutulmalıdır. Yüksek miktarda tuz içeren yiyeceklerden ise kaçınılmalı. Belirtilen ölçünün dışında tuz alımı ise hamilelikte yüksek tansiyona neden olabilir. Soya sosu, cips ve hazır turşular yüksek oranda tuz içerdiği için hamilelik sırasında aşırıya kaçılmaması gerektiği konusunda uzmanlar uyarıyor.

Hamilelik döneminde ya da emzirme döneminde yemek pişirirken değil yemek piştikten sonra tuz katarsanız, daha az tuz tüketmiş olursunuz.

tuz tüketimi

tuz tüketimi

Salatayı sofranızdan eksik etmediğiniz zaman yeterli oranda sodyumu alacağınız için yemeklere fazla tuz katmanıza gerek yok.

Gebelik döneminde canınız tuz istediği zaman ev yapımı doğal turşulardan tüketmeniz hem sağlıklı olur hem de doğal tuz ihtiyacınızı karşılamanıza yardımcı olur. Sıcaklarda ise tuzlu ayran içerek, tuz ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Hamilelik döneminde de iyot gerekli olduğu için tuzlarınızı iyotlu olanlardan seçmelisiniz. Deniz tuzu da aynı şekilde hamilelik döneminde tüketeceğiniz doğal sodyumdur. Aşırıya kaçmadığınız zaman gebelik boyunca canınız tuz istediği zaman yeterli miktarda tuzlu gıdalar tüketerek, ihtiyacınızı karşılayabilir ve tuz dengenizi de korumuş olursunuz.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir