Hayvan Deyip Geçme Demişler

Kesinlikle doğru bir sözdür bu yazının başlığı. Dünyadaki bazı hayvanların bilerek ya da bilmeyerek yaptıkları ile dünya daha bir bütün oluyor sanki.

denizatı

denizatı

Kargaların cevizleri kırmak için nasıl otoyoldaki arabaların altına attıklarını gördükten sonra bunları da gülümseyerek okuyacaksınız. Hatta duygulanarak. Örneğin kutup martıları ve deniz atları hayatları boyunca tek eşli oluyorlar. Çoğu erkeğin hayatı boyunca yapamadığını onlar yapıyorlar işte. Bu arada deniz atları doğum bile yapıyor.

 Diğer Hayvanlarımız

İnek diyerek burun büktüğümüz hayvanın çok sıkı dostluk duyguları var. Arkadaşından ayrı kalan ineklerin depresyona girdiği bile görülmüş. Şişe burunlu yunusların birbirleriyle kendi dillerinde konuştukları artık bir gerçek. Konuşma deyince keçileri de hatırlatalım. Keçilerin aksanlı olarak meledikleri, böylece yabancı keçileri ayırt edebildikleri gözlenmiş. Ve şu bizim kargaların birbirleriyle şakalaştıkları. Kahkahalarla gülmüyorlar tabii ama kendi aralarında neşeleniyorlar. Kutupların sevimli pengueni ise hayatı boyunca beraber olacağı eşine yüzük vermiyor ama bir çakıl taşı veriyor. Unutkan sincapların kış için sağa sola depoladığı meşe palamutlarından her yıl yüzlerce ağaç çıkıyor.

penguen

penguen

Çok daha ilginç hayvan hikayeleri var. Denizanalarının bir cinsi bu dünyada neredeyse ölümsüz. Çünkü yaşlanınca ölmeyip başa dönüyorlar ve tekrar yavru haline geçiyorlar. İskoçya’nın Edinburg Hayvanat Bahçesi’ndeki Nili Olav adındaki pengueni de görürseniz hazır ola geçin. Çünkü kendisine ordu tarafından madalya ve albay rütbesi verilmiş bulunuyor.

 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir