Her Gün Çocuklarınıza Söylemeniz Gereken 8 Söz

Çocuklar ailelerin en önemli yapısıdır. Her ebeveyn çocuğunun en iyi şekilde büyümesini ve gelişmesini ister. Her anne ve baba çocuklarını iyi birer insan olarak yetiştirerek hayat hazırlamak ister ve kendilerini en iyi şekilde temsil etmelerinin hayalini kurar. Fakat bu direkt olacak bir şey değildir. Çocuklarınızla iletişim kurmalı, onlara değer vermeli ve verdiğiniz değeri de onlara hissettirmelisiniz.

anne baba

anne baba

Her gün çocuklarınıza söyleyeceğiniz birkaç cümle var sektirmeden. Bu cümleleri her gün çocuklarınıza kurun ki onlar arkalarında sizin olduğunuzu bilsin. Sizin onlara değer verdiğinizi anlasın. Kısacası bir ailesinin olduğunun daima bilincinde olarak hareket etsin, ona göre hayatını dizayn etsin, yaşasın.

Ona Değer Verin

İlk olarak çocuğunuza güvendiğinizi hissettirmelisiniz. Sana güveniyorum cümlesi ona moral verecek ve ailesinin ona inandığının farkındalığıyla daha güçlü olur. Ona her gün pes etmenin iyi bir şey olmadığını hatırlatın. Güçlü olduğunu söyleyin. Vazgeçmemesi gerektiğini bildirin. Okuldan ya da kurstan geldiği zaman onu karşınıza alın ve her gün gününün nasıl geçtiğini sorun.

çocuklara söylenmesi gerekenler

çocuklara söylenmesi gerekenler

Bu sizin onunla ilgili olduğunuzu anlamasını ve onu takip eden bir ailesi olduğunu anlamasını sağlayacaktır. Çocuğunuza her ne olursa olsun onunla olduğunuzu ve yanında olacağınızı söyleyin. Desteğinizi hissettirin. Onunla gurur duyduğunuzu her fırsatta dile getirin. Olumsuz durumlarda her şeyin güzel olacağını ve yoluna gireceğini öğütleyin. Onu motive edin. Çeşitli konularda ona danışın. Yaşı kaç olursa olsun fikrini alın ve en önemlisi de onu sevin. Sevginizi her gün kaçırmadan dile getirin.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir