Homeopati Nedir?

Kurucusu Samuel Hahnemann tarafından icat edilen Homeopati, dünyada hem kronik hem de akut hastalıkların tedavisinde kullanılan milyonlarca insanın yararlandığı doğal yöntemlerin genel adı ve ‘benzer tedaviler’ ilkesine dayanıyor. Diğer bir deyişle, az miktarda alınan bir madde, büyük miktarda alınırsa, neden olduğu aynı belirtileri tedavi ediyor. Homeopatide uzmanlaşmış doktorlar “homeopat” adını alıyor.

homeopati

homeopati

Homeopatik İlaç Nedir?

Homeopatik ilaçlar; kırmızı soğan, zehirli sarmaşık, arnika (dağ otu ), ezilmiş bütün arılar, mürekkep balığının mürekkebi, beyaz arsenik, belladonna (ölümcül gece gölgesi) ve ısırgan otu gibi bitkilerden, minerallerden veya hayvanlardan gelen maddelerden türetiliyor. Homeopatik ilaçlar genellikle dilin altı tabletleri olarak formüle edilir. Merhemler, jeller, damlalar, kremler ve kapsüller gibi başka formlarda olabilirler. Tedaviler “bireysel” hale getirilir veya her birine göre uyarlanır, aynı durumdaki farklı insanlar için farklı tedaviler almak nadir değildir.

doğal tedavi

doğal tedavi

Homeopatik Tedavi Nedir?

Hastalıkların yönetimi ve önlenmesinde vücut, zihin, ruh ve duyguların tümünün dikkate alan Homeopati bütüncül yapısı, her bireyin farklı yapısına özgü alternatif tedaviler öneriyor. Bütün faktörleri göz önüne alan bir homeopat, kendi şifa kabiliyetini artırmak için bireyin spesifik semptomlarına ve kişisel sağlık düzeyine dayalı en uygun tıbbi ilacı belirliyor.

Homeopatik doktorlar, diğer geleneksel doktorlarla aynı şekilde çalışıyor. Muayene, inceleme ve araştırma tanı kurulmasında önemli. Bununla birlikte belirtilerinizi sormanın yanı sıra, bir homeopatik doktor sizi bir birey olarak ve belirtilerinizin sizi hangi yönden etkilediğini sorgulayarak çözüm üretiyor. Bilimselliği tartışmalı olsa da Türkiye’de de alternatif bir tedavi sistemi olan Homeopati yoğun ilgi görüyor.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir