Nasıl Hamile Kalınır?

Çoğu mutlu çiftin hayali evliliğini taçlandıracak sağlıklı bir bebeğe sahip olmak. Bazı çiftler için evlat sahibi olmak kolay olsa da bazıları güçlük çeker. Bu durum birçok faktöre bağlı. Önemli olan bunları doğru şekilde bilip doğru anı yakalamak.

Kolay Hamile Kalmak için Kadınlar Neler Yapmalı?

İlk önce kişi, adet döngüsünü düzgün bir şekilde bilmeli.  Bir adet dönemi içinde ovulasyonun en yüksek olduğu zaman hamile kalma şansı artar. Bu da yaklaşık olarak adet kanaması bitiminden 14 gün sonraya denk gelir. Düzenli bir şekilde cinsel ilişkiye girmek de önemli. Haftada en az 2 ya da 3 kere yaşanan cinsel birliktelik hamile kalma ihtimalini artırır.

hamilelik

hamilelik

Fakat her gün ilişkiye girmek sperm sayısını düşüreceğinden önerilmez. İlişki bitiminde kadın, sırt üstü pozisyonda 15 dakika civarı dinlenmeli. Cinsel ilişki için farklı pozisyonlar mevcut olsa da pozisyon önemli değil. İlişkiden önce ya da ilişki sırasında herhangi bir kayganlaştırıcı malzeme tatbik edilmemeli. Sadece hamile kalmak isteyenler için değil, tüm kadınlar vajina içini yıkamaktan sağlık açısından kaçınmalı. Dış etken olarak stres hamile kalma şansını oldukça düşürür. Bu yüzden stresten mümkün olduğunca uzak kalınmalı.

hamile kalmak

hamile kalmak

Bunun yanı sıra sigara ve alkol kullanımı da yumurta kalitesini aşırı derece etkileneceğinden bu maddelerden uzak durulmalı. Vitamin takviyesi de şans faktörünü yükseltir. Kronik hastalıklar ve düzenli kullanılan ilaçların hamile kalma ihtimalini düşürebileceğinden bu tür durumlarda doktora danışılmalı.

Etiketler:

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir