Nefes Darlığı Nedir?

Toplum yaşamında özellikle ileri yaş grubunda görülen sağlık sorunlarının en başında nefes darlığı gelir. Nefes darlığı geçmiş dönemlerde yaşı ileri insanlar görülürken, artık günümüzde genç insanlarda da nefes darlığı problemi görülmektedir. İnsanların nefes alması çeşitli nedenlerde dolayı güçleşebilir, bunun nedeni olarak yokuş tırmanmak, merdiven tırmanmak, ağır aktiviteler yapmak insanların nefes alması güçleştirmektedir.

nefes darlığı

nefes darlığı

Nefes Darlığı Hangi Hastalıkları Tetikler

Nefes alma zorluğu tıp dünyasında dispne olarak isimlendirilir. Nefes alma problemi insanların günlük yaşam faaliyetlerini etkilediği gibi problemi çözüm ile ilgili her hangi bir çalışma yapılmaması durumda ölümle sonuçlanması mümkündür. Nefes darlığı problemi birçok hastalığında habercisi olabilir. Nefes darlığı çeşitli hastalıklarından kaynaklı problem de yaşanabilir, örneğin astım, zatüre ve koah nefes darlığı ile olabilecek hastalıklardır.

nefes darlığı hangi hastalıkları  tetikler

nefes darlığı hangi hastalıkları tetikler

Nefes darlığı problemi yaşayan insanların kesin olarak sigara gibi zararlı ve zehir etkisi yüksek üründen uzak durmalıdır. Nefes darlığı problemini yenmek için farkı nefes alma tekniklerini uygulanır. Nefes darlığı çekmek bazı vücut uzuvlarının tam anlamıyla çalışmasını engellemektedir. Nefes darlığı ile birlikte iştah kaybı beraberinde istemsiz kilo kaybını beraberinde getirir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir