Sosyal Medya Mutsuz Ediyor

İnsanların birbirleri ile daha kolay sosyalleşmesini sağlayan ve sanal ortamda istediği birçok şeye ulaşmasına imkan sağlayan sosyal ağlar aslında sanıldığı gibi bir ihtiyaç olmayıp insanları olumsuz yönde etkileyen bir iletişim kanalı halini aldı.

Nitekim bu ABD’de Michigan Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmayla da bilimsel olarak ispatlanmış durumda. Bugün birçok kişi sosyal medyada birden çok fazla hesaba sahip. Araştırmacılar yaklaşık olarak 80 kişiden oluşan bir grubu örnekleme alarak mutsuzluk nedenleri üzerime incelemelerde ve araştırmalarda bulundu.

Mutsuz İnsan

Mutsuz İnsan

Facebook Kullanmak Mutsuzluk Nedeni

Yapılan araştırmalarda iki farklı gruptan oluşan kişilere Facebook hesabı üzerinden iletişime geçilirken diğerlerini doğrudan yüz yüze iletişime geçildi. Araştırmanın çeşitli dönemlerinde ve sonunda Facebook kullananlara mutlu olup olmadıkları sorulurken çoğunlukla mutsuz oldukları cevabı alındı.

İnsanlara doğrudan iletişime engel olması nedeniyle sosyal medya mutsuzluk nedenleri arasından gösterilebilir. 2 hafta süren araştırma sonrasında ise kullanıcıların daha Facebook’u kullanmalarının temel nedeninin yalnızlık olduğu belirlendi. Ünlü bir dergide yayımlanan araştırma sosyal medyayla ilgili ilginç bilgiler sunuyor.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir