Gebeliğin Hangi Durumlarında Uçak Yolculuğu Yapılmamalıdır?

Uçak yolculuğu genellikle sağlıklı ve normal ilerleyen gebelikler içinde fazla önerilmez. Hava boşluğunda ani gelişen bir durumda müdahalenin gecikmesi hamileliğin ciddi sorunlarla sonuçlanmasına yol açabilir.

hamileler uçağa binebilir mi?

hamileler uçağa binebilir mi?

Özellikle düşük tehdidi, erken doğum bulgusu, tansiyon yüksekliği, şeker hastalığı, plasenta sorunları ve ağır derece kansızlık sorunu yaşayan kişilerde uçak seyahati kesinlikle önerilmez. Hamile olan yolcular öncelikle firmanın gebeler özel olan uçuş politikasını öğrenmeleri gerekir. Uçuş sırasında rahat giysiler tercih etmeli yeterince sıvı tüketmelisiniz.

Yer seçiminde ise kolidor tarafından bir yer tercih etmeye çalışmalısınız. Dolaşımı rahatlatmak için varis çorabı kullanmanız sizin avantajınıza olacaktır. Otururken ara ara kas gruplarınızı çalıştıracak egzersizler yaparsanız daha rahat bir yolculuk geçirmiş olursunuz. Ayrıca seyahat edeceğiniz bölgede acil durumlarda başvuracak bir sağlık kurumu sorgulanmalıdır.

gebelik

gebelik

Uzun Süreli Yolculuklarda Beklenen Tehlikeler Nelerdir?

Gebelikte uçak yolculuğu yaparken en önemli sorun hareketsizliktir. Hareketsizliğe bağlı olarak oluşan ödem ve diz arkasında oluşan toplardamara baskı yapan pıhtı gebelikte ciddi sorunlara yol açabilir. Eğer bu pıhtı yerinden koparak akciğere giderse “Akciğer Embolisi” denilen hayati bir sorun oluşturabilir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir