Günde Ne Kadar Su İçilmeli?

Günlük olarak tüketilmesi gereken su oranları her kişiye göre değişkenlik gösterebiliyor. Bazı kişilerin kilosu, yaşadığı yerin iklim şartları, egzersiz yoğunlukları ve sağlık durumu gibi faktörlere bağlı olarak günlük su tüketim miktarları azabiliyor veya çoğalabiliyor.

su içmek

su içmek

Vücut ağırlığının göz önünde bulundurularak hesaplandığı su tüketim oranları, günlük olarak yaklaşık %3 civarında su tüketilmesi gerektiğini bizlere gösteriyor. Bu duruma göre yaklaşık 80 kg ağırlığında olan bir kişinin günde en az 2.5 litre su içmesi gerekiyor. 50 kg olan kişilerde ise bu miktar 1.5 litreye düşüyor.

Spor Yapan Kişiler Ne Kadar Su Tüketmeli?

Fakat günlük su tüketim miktarı hesaplanırken kişinin kilosu dışında birtakım farklı konulara da dikkat edilmesi gerekiyor.

su tüketmek

su tüketmek

Eğer spor egzersizleri ile ilgileniyorsanız vücudunuzun metabolizma hızını arttırıyorsunuz demektir. Bu sebeple idrar yolu ile su kaybınız da yüksek oluyor demektir. Bu tür egzersizlerden sonra ortalama olarak günde almanız gereken su oranlarına yaklaşık 1 litre daha ilave ederek vücudunuzun ihtiyacı olan su miktarını karşılayabilirsiniz.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir