Hamile Kalmak İsteyenlerin Tüketeceği Besinler

Hamile kalmak isteyen kadınlar ilk olarak organik beslenmeyi alışkanlık haline getirmelidir. Gebe kalmak isteyenler, kaliteli beslenmeli ve vücudu sağlıklı tutan besin gruplarına yönelmeli. Düzenli beslenirken, kilonun muhafaza edilmesi ise çok önemli. Kısırlık teşhisi konulan kişilerin çoğu hormon dengesizliği sorunu yaşıyor ya da kilolulardır.

bakliyat

bakliyat

Gebe Kalmak İçin Doğru Besinleri Tüketin

Protein önemli yapı taşlarındandır. Düzenli olarak baklagiller, tofu ya da fındık tüketmelisiniz. Hayvansal proteinlere ise sınırlama koyun. Bitkisel proteini tüketen bayanların gebe kalma ihtimalleri daha fazladır. Beslenme menünüze mercimek, fasulye ve nohut da eklemelisiniz. Yağsız süt ürünleri yerine tam yağlı süt ürünlerini düzenli kullanmaya özen gösterin.

Gebelik öncesinde, vücudun demir rezervlerini doldurmak için fasulye, ıspanak, mercimek, tam tahıllı ürünlerden hazırlanan bir menü oluşturmalısınız. Kadınlar hamile kaldığı zaman vücutlarındaki demiri bebeğe verirler.

folik asit

folik asit

Bu nedenle, hamilelik öncesi bol demir içeren gıdalar tüketmeye çalışın. Hamile kalmak isteyen bayanlar, menülerine mutlaka tahıl ürünlerini de eklemeliler. Özellikle, folik asit içeren gıdalara, hamile kalınmadan başlanması gerekir.

Kahve tüketimine ise sınırlandırma getirmelisiniz. Kahve yerine bitki çaylarına yönelin. Sofranızda bol bol renkli sebze ve meyvelere yer açın. Kabak, lahana, nar, yeşilbiber gibi meyve ve sebzeler, doğurganlığı artırır. Hamilelik öncesi beslenmenize mutlaka zeytinyağını da ekleyin. Kızartılmış yiyecek ve hazır işlenmiş yiyeceklerden ise uzak durun. Son olarak düzenli balık tüketmeyi ihmal etmeyin. Somon, yayın ve karides gibi balıklar cıva bakımından fakir olduğu için önerilir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir