Sosyal Medya Kullanımında Çocukları Düşünmeden Hareket Edilmemeli

Anne, baba, çocuk, yaşlı demeden her insanın kullanmaya başladığı sosyal medyanın gündelik hayatta iletişimi azaltma sorunsalına yol açabileceğinin unutulmaması gerektiği gibi çocukların geleceklerini de olumsuz etkileyebilecek sorunlara da gebe olduğunu da bilmek gerekir. Ailelerin bilinçsizce yaptıkları paylaşımların onların hayatlarını ve Mahremiyetlerini rahatsız edebileceğini düşünmemeleri büyük bir yanılgıdır.

sosyal medya

sosyal medya

Birçok araştırma ailelerin masumane bir tavırla paylaştıkları çocuklarının fotoğraflarının farklı amaçlarla kullanıma çok açık olduğunu ortaya koyuyor. İster istemez çocukların gelecekte yaşanması muhtemel sorunlarla tanışmalarına sebep olan bu paylaşımlarda nelere dikkat edilmesi gerektiğini bilmek ve daha temkinli tavır takınmak önemlidir.

Çocukları Etkilemeyecek Paylaşımlar İçin Neler Önemlidir?

Çocukların psikolojik, davranışsal değişimlerini paylaşmadan önce ona danışmak ya da isimsiz – fotoğrafsız bir şekilde paylaşmak önemlidir. Çocuklar yetişkin bireyler olduklarında bu gibi bilgilerin paylaşılmış olmasından rahatsızlık duyabilirler. Ayrıca sosyal medya platformların işleyişleri hakkında yeterli bilgiye sahip olunmalıdır. Paylaşımları kimlerin görebileceği, hangi koşullarda silinebileceği, kopyalanma riski olup olmadığı gibi noktaları araştırarak paylaşım yapılmalıdır.

sosyal medyanın zararları

sosyal medyanın zararları

Çocuklarının fotoğraflarını sürekli çeken ve paylaşmakta çekingenlik göstermeyen ebeveynler dikkatli olmalıdır. Çocukların komik veya sempatik olduğu düşünülerek çekilen çıplak fotoğraflarını paylaşmak farklı amaçlı kullanımlara zemin hazırlar. Her fotoğrafın çok ama çok uzun süre internetten kaybolmayacağını unutmamak gerekir. Onların utanmasına, üzülmesine yol açabilecek fotoğraflar paylaşılmamalıdır. Son olarak çocukların tam ismi, okul, spor salonu, kurs gibi adresi tespit edilebilecek aktiviteleri niteleyen isimler vb. bilgileri paylaşmamak onların korunabilmesi için büyük önem taşır.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir